Skip to main content

Audienţe David Popovici. Cursa câştigată de român, cel mai urmărit program al serii, cumulat pe TVR şi Eurosport: un milion de români la televizor! TVR 1, în top 3

AUDIENŢE. David Popovici, câştigătorul aurului olimpic la 200 m, i-a ţinut pe români în faţa televizoarelor. Cursa dramatică de la Paris, câştigată de român, a fost cel mai urmărit program al serii, dacă luăm în calcul TVR 1 şi Eurosport.

Publicitate

În total, un milion de români s-au uitat în fiecare minut la finală, între orele 21.44 şi 21.48. Cei mai mulţi - peste 700.000, erau pe TVR 1, post care s-a plasat pe locul trei în top (situaţie rar întâlnită la postul public). Poziţie bună şi pentru Eurosport în topul audienţelor.

Dacă ne uităm la situaţia pe posturi, pe intervalul cursei Antena 1 a fost pe primul loc, cu Insula Iubirii (940.000 de telespectatori pe minut).

Şi la oraşe, cursa lui David Popovici a fost evenimentul serii: aproape 700.000 de telespectatori. Cum din cei 700.000, jumătate de milion erau pe TVR 1, iar 200.000 pe Eurosport, postul public a fost pe locul al doilea pe interval.

Şi tinerii au urmărit competiţia în care aurul olimpic a fost câştigat de David Popovici: 230.000 de telespectatori între 18 şi 49 de ani de la oraşe (din care 160.000 pe TVR 1). Locul trei pentru postul public şi patru pentru Eurosport.

Pe segmentul 18-49, programul serii a fost Insula Iubirii, de pe Antena 1, cu 340.000 de români din acest target.

Audienţele posturilor TV luni, 30 iulie, pe intervalul cursei câştigate de David Popovici (21.44-21.48), la nivel NAŢIONAL:

1. Antena 1 - 940.000 de telespectatori (5,4 rating, 14,1 share)

2. Pro TV - 885.000 (5,1 rtg, 13,3 shr)

3. TVR 1 - 710.000 (4,1 rtg, 10,6)

4. Kanal D - 515.000

5. România TV - 510.000

6. Eurosport - 300.000

Audienţele posturilor TV luni, 30 iulie, pe intervalul cursei câştigate de David Popovici (21.44-21.48), în mediul URBAN:

1. Antena 1 - 535.000 de telespectatori (5,4 rtg, 13,9 share)

2. TVR 1 - 490.000 (5 rtg, 12,8 share)

3. Pro TV - 455.000

4. România TV - 300.000

5. Kanal D - 260.000

6. Eurosport - 195.000

Audienţele posturilor TV luni, 30 iulie, pe intervalul cursei câştigate de David Popovici (21.44-21.48), pe segmentul COMERCIAL 18-49 urban:

1. Antena 1 - 345.000 de telespectatori (8,3 rtg, 28,1 share)

2. Pro TV - 175.000 (4,2 rtg, 14,2 share)